Coraz częściej spotykamy w sklepach produkty konopne. Nasiona, olej czy mąka konopna zdobywają coraz większą popularność i powoli wracają do łask jako składnik diety w polskich domach. Za ich zainteresowaniem zapewne stoi ciekawość i unikalne właściwości zdrowotne tych produktów. Jednym z najmniej docenionych jest mąka z nasion konopi – wysokobłonnikowa i pozbawiona glutenu, przez co wymagająca specjalnego traktowania w kuchni. Dlaczego warto dodać ją do swojej diety? Czy faktycznie można ją określić jako jedną z najzdrowszych mąk na świecie? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Co to jest mąka konopna?
To poniekąd produkt uboczny powstały podczas tłoczenia oleju z nasion konopi. Pozostała po nim pulpa, czyli zmiażdżone i odłuszczone nasiona konopne, jest suszona i mielona na proszek. Mąki konopne w sklepach mogą zdecydowanie różnić się stopniem mielenia, wynika to z faktu, iż jest to produkt stosunkowo nowy w przemyśle spożywczym i producenci nie wypracowali jeszcze odpowiednich standardów jego powstania. Nie powinno was to jednak zniechęcać, bowiem mamy w Polsce sporo producentów żywności konopnej, którzy sprzedają dobrej jakości mąkę konopną. Nawet jeśli zdarzy wam się kupić słabo zmieloną mąkę, możecie domielić ją w młynku do nasion kawy lub blenderze.
Jak smakuje mąką konopna i jak ją stosować w kuchni?
Mąka ma delikatny orzechowo – ziemisty smak, nie wzbogaca smaku dania, ale za to jest bogatym źródłem białka, błonnika pokarmowego, mikro i makroelementów. Mąka nie zawiera glutenu, dlatego musi być stosowana jako dodatek do innych mąk, które wykazują kleistość. Produkt jest doskonałym dodatkiem do wszelkich wypieków: ciast, placków, naleśników, pierogów czy chleba. Najczęściej stosuję ją w proporcjach: 10- 40% mąki konopnej, 90-60% pozostałych mąk. W przeciwieństwie do innych produktów z nasion konopi, mąkę konopną można poddawać obróbce termicznej w wyższych temperaturach, jednak nie przekraczających 180 °C, inaczej mąka może zgorzknieć.
Dlaczego warto stosować mąkę z nasion konopi?
Skoro mąka nie wzbogaca smaku dania, nie klei się i trudno się z nią obchodzić w kuchni, po co więc ją stosować? Ponieważ mąka konopna wzbogaca danie ogromną ilością składników odżywczych: białkiem, błonnikiem, mikro i makroelementami. Do tego ma niski indeks glikemiczny, jest więc doskonałym dodatkiem do potraw, obniżającym ilość węglowodanów. Redukcja ilości spożywanych węglowodanów oraz zwiększenie podaży błonnika w posiłku będzie mieć korzystny wpływ na glikemię i większą kontrolę nad apetytem. Mąka jest także źródłem pierwiastków, szczególnie: żelaza, potasu i wapnia. To z pewnością sprawia, że mąka konopna jest jedną z najzdrowszych mąk na świecie.
Jest jeszcze jeden z powodów – nasze geny. Prasłowianie – czyli nasi przodkowie, uprawiali konopie i spożywali je regularnie. Niektóre potrawy z dodatkiem nasion konopi czy oleju weszły na stałe do kuchni staropolskiej. Z tego powodu nasze układy pokarmowe będą trawić i przyswajać konopie o wiele lepiej niż modne superfoods zza oceanu, takie jak chia czy quinoa.
10 pomysłów na użycie mąki konopnej w kuchni
1. Bezglutenowe muffiny z mąką konopną i truskawkami
To doskonała propozycja na słodkie śniadanie lub pożywny podwieczorek a nawet deser.
2. Wegańskie kotlety z cukinii z mąką konopną.
To dowód na to jak wszechstronna jest mąka konopna, doskonale nadaje się do dań wytrawnych w tym wegańskich kotletów. Danie jest pożywne i bogate w składniki pokarmowe.
3. Dyniowe gnocchi z mąką konopną
Zadowoli wszystkich miłośników domowych pierogów i klusków a także kuchni włoskiej. Wersja gnocchi została wzbogacona w zdrową pulpę z dyni i około 20% mąki konopnej.
4. Chleb gryczano – konopny
To jeden z przepisów, który jest na okrągło powtarzany w mojej kuchni. Chleb gryczano – konopny jest bezglutenowy, nie zawiera też droższy. To spełnienie marzeń o chlebie dla wszystkich alergików, chrupiący na wierzchu i mięciutki w środku, dorastający na naturalnym, gryczanym zakwasie. Dodatek mąki konopnej sprawia, że chleb jest wysokobiałkowy i wysokobłonnikowy – zaledwie kilka kromek da uczucie sytości na wiele godzin.
5. Konopne racuchy
Kiedy masz ochotę na coś słodkiego, ale potrzebujesz wyczarować wersję guilty free (bez wyrzutów sumienia) – dodaj do przepisu mąkę konopną, która obniży indeks glikemiczny i wzbogaci danie w błonnik. Te racuchy z mąką konopną do idealne rozwiązanie.
6. Wegańskie pierogi ruskie z mąką konopną
To chyba najbardziej konopne danie jakie znam: wnętrze wypełnia konopny twaróg z ziemniakami zaś ciasto orkiszowe zawiera dodatek mąki konopnej. Dla pobudzenia zmysłów pierogi można okrasić cebulką i masłem infuzowanym konopiami. Ciekawe czy poznasz w smaku, że to wersja wegańska.
7. Buraczane brownie z mąką konopną
Nie lada gratka dla fanów brownie – ta wersja zawiera masę błonnika i smakuje super delikatnie. Dzięki puree z buraków i dużej ilości tłuszczy brownie jest niesamowicie kremowe.
8. Domowe tacos z mąką konopną
To placki z mąki kukurydzianej charakterystyczne dla kuchni meksykańskiej. Ta wersja z mąką konopną zupełnie cię zaskoczy. Sprawdź ciekawy przepis na placki i na 2 wersje nadzienia do tacos.
9. Pizza na konopnym spodzie
Kot nie kocha pizzy? A pizza z dodatkiem mąki konopnej smakuje naprawdę wspaniale – wystarczy dosłownie 10% mąki pszennej zastąpić mąką konopną – mamy zdrowszą wersję pizzy i ciekawe doznania smakowe zapewnione.
10. Dorsz w panierce z mąki konopnej
Panierka z mąki konopnej to świetny pomysł – ważne aby dodać jej około 40-50% w stosunku do innej mąki a w czasie smażenia nie podgrzewać zbyt mocno, by panierka nie zgorzkniała. Alternatywą jest pieczenia ryby w takiej panierce.
—————————————————————————————————–
Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę w dziedzinie odżywiania i stosowania żywności konopnej:
- Kup książkę „Konopie w kuchni”
- Przyjdź na spotkanie Konopie w kuchni
- Masz pomysł na promowanie żywności konopnej? Jesteś producentem lub promujesz taką żywność? Skontaktuj się ze mną w sprawie współpracy: kontakt@smilingpoon.pl