Konopie należą do pokarmów klasy super food, czyli takich, które zawierają bardzo wysoką koncentrację substancji odżywczych, których regularne stosowanie wielu z nas mogłoby przynieść ogromne korzyści zdrowotne. Na szczególną uwagę zasługuje proteina pozyskiwana z nasion, posiada ona bowiem identyczny profil aminokwasowy co białko zwierzęce. Coraz częściej w sklepach i marketach możemy spotkać produkty takie jak białko konopne. Dowiedz się jak go używać, aby nie stracić jego cennych właściwości. Poznaj 6 przykładowych przepisów z jego udziałem.
Dlaczego warto spożywać białko konopne?
Istnieje zaledwie kilka roślin posiadających pełnowartościowe białko, czyli takie, o pełnym profilu aminokwasowym. Oprócz chia, gryki czy quinoa należą do nich także konopie. Co to oznacza w praktyce? Białko konopne ma identyczny skład aminokwasów jak białko jaja czy mięsa. Spożywając białko konopne dostarczamy organizmowi komplet 20 aminokwasów białkowych. Wśród nich znajdziemy 10 aminokwasów egzogennych (BCAA), czyli takich, których nasze ciało nie może samodzielnie syntetyzować, a potrzebuje ich do rozmaitych procesów fizjologicznych, na przykład do regeneracji mięśni czy budowy przeciwciał.
Aż 70% białka stanowią proste globuliny, które cechują się doskonałą przyswajalnością. To dlatego białko konopne bije na głowę białka serwatkowe, czy sojowe. W przeciwieństwie do nich nie zawiera też zaburzających trawienie i powodujących wzdęcia inhibitorów i oligosacharydów, jest lekkostrawne mimo iż posiada sporo błonnika. Wspomniane białka globularne, tak licznie obecne w białku konopnym, wspierają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, bowiem wchodzą w skład osocza krwi, budują ludzkie DNA, hormony, enzymy i przeciwciała.
Co jeszcze wyróżnia proteinę konopną spośród innych białek roślinnych, izolatów czy koncentratów białkowych? Białko konopne jako jedyne nie zakwasza organizmu. Utrzymanie równowagi kwasowo zasadowej w naszym ciele jest dziś nie lada wyzwaniem, zaś jej brak przyczynia się do powstawania wielu chorób. Stosując białka serwatkowe zakwaszasz swój organizm, ja wybrałam białko konopne, które wspiera równowagę kwasowo zasadową.
Białko jest bogatym źródłem witamin takich jak: A, B1, B2, B3, B6, D, C, E, PP oraz minerałów, takich jak: wapń, magnez, żelazo, cynk, selen, chrom, miedź, mangan, bor. Posiada także sporą dawkę kwasów EFA, Omega 3, 6 i 9 , jednak warunkiem ich obecności jest odpowiedni proces produkcji, podczas którego białko nie jest poddawane oddziaływaniu temperatury większej niż 40 st C.
Istnieje kilka różnych sposobów produkcji białka, jednak polecam wam kupować takie, które powstają podczas tłoczenia oleju z nasion konopi, oddzielający się wtedy wysokobiałkowy osad jest suszony a potem sprzedawany jako białko konopne. Tak powstały produkt ma wysoką jakość i jest idealnym, pudrowym proszkiem. Radzę omijać białka, które bardziej przypominają mąkę i powstają przez mielenie łuski nasionka, oddzielonego przy produkcji nasion łuskanych, lub co gorsze, białek poddanych oddziaływaniu wysokiej temperatury (takie białka są gorzkie i niezdrowe!)
Jak stosować białko konopne?
Jeśli chcesz skorzystać z dobroczynnych właściwości tego produktu, nie powinieneś / nie powinnaś poddawać go żadnej obróbce termicznej. Dlatego? Po pierwsze tracimy wtedy zawarte w białku wrażliwe na temperaturę witaminy (A, D, E) których jest całkiem sporo. Do tego tracimy wspomniane wyżej niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które zachowują swoje naturalne struktury i właściwości biologiczne tylko jeśli są spożywane na surowo.
Moja rada: stosuj białko do swoich ulubionych pokarmów na zimno, najlepiej dodawaj je do przekąsek typu: jogurt, serek, smoothie, sok a nawet deser jak galaretka, budyń, krem lub surowe ciasta bez pieczenia. Jeśli już dodajesz białko konopne do ciepłej potrawy, upewnij się, że jest lekko schłodzona i dodawaj ją przed samym serwowaniem.
Białko ma lekko orzechowy smak i bardzo delikatny, słomkowo – słonecznikowy aromat. Nadaje się w zasadzie do każdego dania, słodkiego czy słonego. Najczęściej nie jest wyczuwalny w smaku, co może być zarówno jego zaletą jak i wadą. Mi osobiście nie przeszkadza brak konkretnego smaku białka, w większości przypadków dodaję je do smoothies czy owsianek, gdzie albo jest przyćmiony smakiem owoców, albo ładnie komponuje się z delikatnymi nutami dania.
Niżej znajdziesz kilka konkretnych przykładów na dania z udziałem białka konopnego. Smacznego 🙂
Owsianka z białkiem konopnym
Składniki na 1 porcję:
- 4 łyżki płatków owsianych
- odrobina wrzątku
- 0,5 szklanki mleka kokosowego
- 1 garść jagód lub borówek
- 1 banan
- 2 łyżeczki białka konopnego
Przygotowanie
Płatki owsiane zalać wrzątkiem, odstawić pod przykryciem. W blenderze umieścić borówki / jagody, banana i białko konopne, dodać odrobinę wody i blendować. Spęczniałe płatki owsiane zalać mlekiem kokosowym i wymieszać, połączyć w misce z sosem z borówek i banana. Spożywać od razu po przyżądzeniu.
BATONY PROTEINOWE Z BIAŁKIEM KONOPNYM
Składniki na 4-5 batonów:
- 6 daktyli
- 1 garść płatków owsianych
- 1 garść płatków kokosowych
- 3 łyżki nasion konopi łuskanych
- 4 łyżki białka konopnego
- 4 łyżki nasion chia
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 5 orzechów włoskich lub pekan
Przygotowanie:
Daktyle sparzyć i moczyć około 15 min a następnie zblendować na gładki krem. Orzechy zmielić lub rozgnieść w moździerzu. W wysokim naczyniu połączyć papkę z daktyli z orzechami i pozostałymi składnikami i dokładnie wymieszać (polecam to zrobić rękoma). Gotową masę rozłożyć równomiernie w prostokątnym pojemniku wyłożonym papierem do pieczenia (można ją nieco ugnieść łyżką lub palcami) i umieścić w lodówce na conajmniej 30 min. Po wyjęciu z lodówki masę pokroić w dowolne kawałki i serwować w temperaturze pokojowej.
Praliny z białkiem konopnym
Składniki na 10 pralin:
- 6 daktyli
- 80g zmielonych orzechów, na przykład migdałów
- 40g nasion konopi łuskanych
- 20g migdałów
- 2 łyżki białka konopnego
- 1 łyżeczka kakao
- 1 łyżeczka cynamonu
Przygotowanie
Daktyle namoczyć w letniej wodzie do miękkości. Migdały zmielić w młynku. W wysokim naczyniu połączyć daktyle, 2 łyżki nasion, migdały, białko konopne, kakao i cynamon, a następnie blendować blenderem ręcznym do uzyskania gładkiej konsystencji. Z tak powstałej masy uformować kulki i obtoczyć je w pozostałych nasionach konopi (warto robić to mocno natłuszczonymi dłoniami). Umieścić w lodówce na około 30 min. Można je tam przechowywać do 7 dni.
Lody z białkiem konopnym
Składniki na 2 porcje lodów
- 3 dojrzałe, zamrożone banany
- 3 łyżki kremu kokosowego lub śmietany kokosowej
- 2 łyżki matcha (suszona zielona herbata)
- 2 łyżki białka konpnego
- 2 łyżki łuskanych nasion konopi
Przygotowanie
Banany obrać pokroić w mniejsze kawałki i zamrozić. Zamrożone banany blendujemy dodając krem kokosowy, matcha oraz białko konopne. Powstały krem wkładamy do zamrażarki na 30-40 min. Lody gotowe. Na zdrowie drogie dzieci!
Dressing do dań wytrawnych z białkiem konopnym
Składniki:
- sok z połówki cytryny
- 1 łyżka majonezu
- posiekany, świeży koperek
- 1 łyżeczka białka konopnego
- 2 łyżki oleju konopnego
- 1 łyżeczka miodu
- szczypta soli
Składniki połączyć w misce i dokładnie wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Serwować od razu po przyrządzeniu.
Makaron z kremowym sosem bazyliowym z białkiem konopnym
Składniki na 1 porcję:
- 1 porcja ugotowanego makaronu
- garść świeżych liści bazylii
- 3 łyżki śmietanki kokosowej lub innej
- 2 łyżki białka konopnego
- 3 łyżki zmielonych orzechów nerkowca
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka cytryny
- 0,5 łyżeczki ciemnego sosu sojowego
- szczypta soli i pieprzu
Przygotowanie:
W wysokim naczyniu połączyć bazylię, śmietankę, białko konopne, zmielone orzechy, czosnek z oliwą, sosem sojowym i sokiem z cytryny. Blendować do uzyskania jednolitej konsystencji, połączyć z lekko ciepłym z makaronem i dokładnie wymieszać. Można doprawić do smaku solą i pieprzem. Polecam serwować ze świeżymi listkami bazylii.