Czy istnieje pieczywo doskonałe dla alergika? Bez glutenu, drożdży, pszenicy? Wysokobiałkowe i posiadające dużą ilość błonnika pokarmowego? Ależ tak! 🙂 Taki właśnie jest mój chleb gryczano – konopny. Zaledwie 2 kromki zjedzone do śniadanie zapewniają uczucie sytości na wiele godzin.
Ja: Dzień dobry, czy jest może chleb bez pszenicy, żyta i drożdży?
Ekspedienta: (milczy…)
Ja: No wie pani, taki na zakwasie, tylko np z mąką orkiszową, ryżową, kukurydzianą?
Ekspedientka: Nie ma takiego chleba.
Tak właśnie wyglądały początki mojej diety dostosowanej do nietolerancji pokarmowych, o których dowiedziałam się kilka lat temu. Pierwsze próby poszukiwania chleba, którego mogłabym zjeść, kończyły się sromotnym fiaskiem. Przez jakiś czas, zamiast pieczywa jadłam wafle ryżowe i kukurydziane, nie było tak źle, ale tęskniłam za prawdziwym chlebkiem i tym zapachem pieczywa. Po jakiś czasie w piekarniach pojawiły się chleby bez pszenicy i żyta, niestety najczęściej na drożdżach, na które mogłam sobie pozwolić bardzo rzadko. Te na zakwasie zwykle zawierały żytnią mąkę, lub zakwas sam w sobie był z glutenem. W całej tej modzie na bezglutenową żywność spotkałam się też z czymś takim jak chleb pszenny (czy mąka) bezglutenowy. Najgorsze zło, gluten oddzielony przez dodanie chemikaliów, a więc z deszczu pod rynnę. Najgorsze są takie gotowe mieszanki mąk bezglutenowych, zawierające zboża, które normalnie mają gluten, dorzucają do nich często jeszcze spulchniacze, w efekcie otrzymujesz wypiek, który bardziej wpędza Cię w chorobę niż zwykła, pszenna bułka. Zdarzyło mi się też w końcu kupić wymarzony gryczany czy orkiszowy chlebek bez drożdży, lub też modny chleb ziarnisty bez mąki w cenach tak zawrotnych, że aż smutno.
Na szczęście jest alternatywa i to także dla osób, które w ogóle nie mogą jeść glutenu ani drożdży. Bowiem istnieje genialna receptura chleba bazujacego na naturalnym, gryczanym zakwasie (którą dostałam od mojej terapeutki, Ani :*), do którego dodaję moją ukochaną konopną mąkę oraz nasiona konopi. Dzięki temu chleb będzie bogaty w błonnik, białko oraz mikroelementy, zaś jego przygotowanie będzie nieprawdopodobnie proste.
Zaczynamy:
Przepis na chleb gryczano konopny
Składniki
- 2,5 szklanki kaszy gryczanej niepalonej
- 3 szklanki wody (dobrej, filtrowanej lub mineralnej)
- 1 łyżeczka soli
- 1/2 szklanki mąki konopnej
- 1/2 szklanki ulubionych nasion (wymieszałam simie konopne, siemię lniane i pestki dyni, fajnie pasują też zmielone orzechy)
Sposób przygotowania:
- Kasze dokładnie wypłucz na sitku.
- Wsyp kaszę do miski, zalej wodą i odstaw na 48 godzin (nie przykrywaj szczelnie, wystarczy ściereczka). Uwaga! Mieszaj kaszę kilka razy dziennie drewnianą łyżką aby kasza nasiąkała równomiernie.
- Po 48h kasza może zacząć kiełkować, ale to nie przeszkadza. Zmiksuj kaszę razem z wodą, w której się moczyła na gładką masę, dodaj sól. Ciasto będzie lejące i pędzie pachnieć jak prawdziwy zakwas, czyli coś co fermentuje. Dodaj nasiona i mąkę konopną i dokładnie wymieszaj.
- Metalową keksówkę natłuść olejem lub masłem. Przelej kaszę. Zostaw chleb do wyrośnięcia na 8-12h (zostawiam na noc w piekarniku). Chleb wtedy wyrasta :).
- Nastaw piekarnik na 180 stopni i piecz chleb ok. 1,5 godziny (chleb wstawiam do zimnego piekarnika).
- Wystudź chleb i ciesz się swoim wypiekiem.
——————————————————————————————————————————————
Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę w dziedzinie odżywiania i stosowania żywności konopnej:
- Kup książkę „Konopie i marihuana w kuchni”
- Dołącz do warsztatów kulinarnych Konopie w kuchni
- Masz pomysł na promowanie żywności konopnej? Jesteś producentem lub promujesz taką żywność? Skontaktuj się ze mną w sprawie współpracy: kontakt@smilingspoon.pl