Soję mój organizm literalnie odrzucił lata temu. Podobnie jak mleko. Gdyby nie kokos byłabym w kompletnej dupce z nabiałem, bowiem konopie i ich możliwości odkryłam stosunkowo niedawno. Pierwsze mleko konopne zrobiłam na początku 2017 roku, potem poszło jak z płatka. Domowym jogurtem konopny lub kokosowym zajadam się praktycznie codziennie. Nadszedł czas na sery a w szczególności jeden, którego bardzo mi brakowało ze względu na jego wszechobecność w przepisach dań wegańsko – wegetariańskich. Panie i Panowie oto konopne tofu, które zrobicie sami w domu.
Jego przewaga nad sojowym tofu jest bezdyskusyjna. Wynika to z faktu, iż białko konopne jest białkiem pełnowartościowym (zawiera komplet 20 aminokwasów) sojowe zaś nie zawiera tego kompletu (ostatnio doliczyłam się 18 aminokwasów). Dodatkowo spożywanie soi związane jest z pewnym ryzykiem: po pierwsze, jest to roślina w dużym stopniu zmodyfikowana genetycznie, na świecie 80% upraw soi jest GMO (dyskusję na temat wszczepiania jedzeniu DNA szczurka zostawmy na boczku proszę). Po drugie soja to wróg tarczycy, ze względy na zawartość fitoestrogenów, które mogą nasilać powstawanie woli. Po trzecie soja zakwasza organizm (konopie wręcz przeciwnie, utrzymują równowagę kwasowo zasadową). Po czwarte nie lubię soi, i mój organizm regularnie potwierdza dezaprobatę dla tego strączka w testach na nietolerancje pokarmowe, które wykonuje 2x w roku. Coś jest z nią nie ten teges, zwierzęta też jej nie tykają.
Rzuć oczkiem na moje podsumowanie 3 typów białek (czyli dlaczego białko konopne jest najdoskonalszym białkiem jakie obecnie mamy dostępne w przyrodzie).
Smażone warzywa z tofu po wietnamsku – czekt, ulubiona azjatycka zupa z tofu – czekt. Wegański budda bowl – czekt. Konopne tofu smakiem przypomina a nawet lekko przebija sojowe. Jego konsystencja jest nieco bardziej krucha, dużo zależy od tego jak dobrze odciśniesz ser w formie.
Zaczynamy!
Przepis na domowe tofu z nasion konopi siewnych
Będziesz potrzebować:
- 2 szklanek łuskanych nasion konopi siewnych
- 4 szklanek wody
- 1,5 łyżeczki chlorku magnezu (jeśli jeszcze nie masz go w swojej apteczce, to musisz to czym prędzej nadrobić, chlorek stosuję w codziennym detoksie jelit i wątroby)
- kuchenny termometr, garnek, durszlak, gazę
Przygotowanie
- Nasiona połącz z wodą
2. Blenduj nasiona do uzyskania białej piany.
3. Doprowadź do wrzenia. Gdy osiągnie niski poziom wrzenia, zmniejsz temperaturę do średnio niskiej i gotuj mleko przez cztery minuty, cały czas mieszając, aby upewnić się, że nie przykleja się do dna naczynia. Powoli tworzy się ser. Tymczasem rozpuść chlorek magnezu w filiżance ciepłej wody.
4. Zdejmij garnek z ognia, poczekaj, aż temperatura osiągnie 68 st C. Dodaj połowę roztworu z chlorkiem magnezu i energicznie mieszaj przez kilka sekund. Poczekaj, aż ciecz przestanie się poruszać. Następnie dodaj resztę roztworu i delikatnie zamieszaj kilka razy. Odczekaj 15 minut.
5. Połóż gazę na durszlaku i odcedź twaróg.
6. Weź taką ilość twarogu, która zmieści się w twojej prasie (ten przepis wytwarza dużo twarogu), umieść w innym kawałku gazy wyciśnij cały płyn. Jeśli gaza jest zbyt gorąca pomóż sobie szczypcami.
7. Przełóż odciśnięty twaróg do pracy i pozostaw go na 1h
8. Wyciągnij swoje tofu po około godzinie i ciesz się jego wersją surową, smażoną, pieczoną, jaka tylko Cię zadowoli.
Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę w dziecinie odżywiania i stosowania żywności konopnej:
- Kup książkę „Konopie i marihuana w kuchni”
- Dołącz do warsztatów kulinarnych Konopie w kuchni
- Masz pomysł na promowanie żywności konopnej? Jesteś producentem lub promujesz taką żywność? Skontaktuj się ze mną w sprawie współpracy: kontakt@smilingpoon.pl