Od setek lat pierogi łagodzą obyczaje w Polskich domach. Ich początek na naszych ziemia sięga aż XIII wieku, dzięki kulinarnej fascynacji biskupa Jacka Odrowąża, który zasmakował ich podczas wizyty w kijowskim klasztorze a potem przywiózł do Polski. Mam wrażenie, że ten kojący mindset „Świętego Jacka z pierogami” towarzyszy podczas całego rytuału ich przygotowania: lepienia, gotowania a szczególnie podczas konsumowania. Bo to nie raz widziałam, jak mama czy babcia zdenerwowane czymś wyciągały stolnice i godzinami lepiły te cudowne, wypełnione farszem maleństwa, mrucząc, podśpiewując i uśmiechając się do nich (nie do mnie). Kto lepi, ten w zupełności rozumie. Kto nie lepi i się pierogami zajada, celebruje, też rozumie, że bez pierogów ruskich polska tradycja nie byłaby taka sama. A kto nie konsumuje z powodów alergicznych, obawy przed mąką pszenną, powinien spróbować konopnej wersji tego jakże kojącego jesienne nostalgie dania.
Przepis na konopne pierogi ruskie (przepis wegetariański)
Składniki na ciasto na około 40-50 pierogów;
- 600g mąki orkiszowej jasnej,
- 300 g mąki gryczanej
- 200 g mąki konopnej
- 1 szklanka ciepłej wody,
- 1 jajko (opcjonalnie)
- 3 łyżki oleju,
- łyżeczka soli
- 3 łyżki łuskanych nasion konopi
Składniki na farsz:
- 1 kg ziemniaków
- 1 kostka masła (może być wegańska osełka)
- 1 łyżka masła konopnego CBD
- 3 cebule
- sól i pieprz do smaku,
- 30 dag konopnego twarogu
Wykonanie:
Robimy farsz: Ziemniaki obieramy, myjemy, gotujemy na miękko, odcedzamy i tłuczemy. Na patelni podsmażamy na części masła pokrojoną w drobną kostkę cebulę, zostawiamy trochę cebulki do podania pierogów. Do wystudzonych lekko ziemniaków dodajemy usmażoną cebulę i twaróg. Rozgniatamy tłuczkiem w garnku i doprawiamy solą i pieprzem.
Do większego garnka wlewamy wodę, zagotowujemy, wrzucamy pierogi i gotujemy około 2 minuty od momentu jak wypłyną na wierzch. Bezpośrednio przed podaniem rozpuszczamy masło CBD w kąpieli wodnej. Pierogi wykładamy na talerz i polewamy roztopionym masłem i posypujemy smażoną cebulką i nasionami konopi.
——————————————————————————————————————————————
Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę w dziecinie odżywiania i stosowania żywności konopnej:
- Kup książkę „Konopie i marihuana w kuchni”
- Dołącz do warsztatów kulinarnych Konopie w kuchni
- Masz pomysł na promowanie żywności konopnej? Jesteś producentem lub promujesz taką żywność? Skontaktuj się ze mną w sprawie współpracy: kontakt@smilingpoon.pl