Jako dziecko naprawdę kochałam zupy mleczne. Twarożek też nie był mi obojętny, szczególnie ten, który szykował nam tato. Z rzodkiewką, pomidorem i szczypiorkiem. Niestety z wiekiem przyszły pierwsze oznaki nietolerancji mleka, problemy zdrowotne jeszcze bardziej to nasiliły i mleko oraz jego przetwory opuściły mój jadłospis. Długo szukałam zadawalających alternatyw, ale dopiero roślinny nabiał z konopi spełnił moje oczekiwania, szczególnie pod względem właściwości. Pierwsze mleko konopne zrobiłam na początku 2017 roku, potem poszło jak z płatka. Domowym jogurtem konopny lub kokosowym zajadam się praktycznie codziennie. Z serów udało mi się przygotować konopne tofu oraz serek kanapkowy, nadszedł czas na twaróg.
Dlaczego warto unikać tradycyjnego nabiału?
Kiedy zaczęłam drążyć temat i dowiedziałam się więcej informacji o produkcji dzisiejszego nabiału, zrozumiałam, że problemy jelitowe po nabiale nie są związane tylko z nietolerancją laktozy. Nabiał pochodzący z masowej produkcji, to nie to samo co mleko od krowy, które pamiętają nasi dziadkowie. Oto kilka faktów:
1. Ponieważ masowa produkcja nabiału to jakiś koszmar. Dzisiejsze mleko dostępne w kartoniku zawiera hormony (np hormon wzrostu IGF-1 czy estrogeny) antybiotyki a nawet penicylinę, którą dostają krowy. Ich spożywanie zaburza układ hormonalny, nerwowy, może prowadzić do bezpłodności, upośledza układ immunologiczny obniżając odporność organizmu.
2. Zawiera kazeinę, białko odpowiedzialne za drażnienie jelita i wywoływanie chorób autoimmunologicznych. Nie da się jednoznacznie określić nadwrażliwości na kazeinę, za to skutki jej spożywania już tak, są one kojarzone nawet z autyzmem, anemią, oseoporozą czy demencją.
3. Nabiał uzależnia, jest to związane z działaniem egzorfin, substancji z grupy opioidów egzogennych, których prekursorami są białka mleka. Ich działanie nie będzie powodować większych euforii, ani szczęścia jak np. opiaty, mogą jednak działać wybiórczo i chwilowo poprawiać nasze samopoczucie, co następuje w wyniku egzorfinowej stymulacji (po spożyciu nabiału).
4. Choć mleko zawiera mało węglowodanów, to silnie stymuluje wydzielanie insuliny poważnie zaburzając równowagę kwasowo zasadową organizmu. Zakwasza układ pokarmowy, to przyczynia się do powstawania stanów zapalnych w organizmie, np w postaci trądziku, zmian skórnych, stanów zapalnych układu pokarmowego i tkanek w całym ciele, niektórych rodzajów raka i chorób układu krążenia. Nierównowaga hormonalna wynikająca z ze wzrostu insuliny prowadzi do depresji, otyłości, a także przyspiesza postępy cukrzycy.
5. Żaden dorosły ssak (oprócz homo sapiens) nie żywi się mlekiem. Szczególnie innego gatunku.
Nabiał jadłam przed większość swojego życia. Do dziś na myśl o dojrzewającym serze z winogronami lub kefirze z truskawkami robi mi się bardzo miło a potem smutno. Na szczęście nauczyłam się korzystać z pokarmów, które dała nam Matka Ziemia i przetwarzać je tak, by nie brakowało mi żadnego smaku w daniu ani składnika w diecie.
Dlaczego konopny twaróg jest zdrowszą alternatywą dla tradycyjnego twarogu?
Konopny twaróg jest zdrowszy nie tylko dlatego, że nie zawiera tych wyżej wymienionych okropnych składników. Jedną z jego największy zalet, a ma ich całkiem sporo, jest fakt, że w przeciwieństwie do nabiału z mleka NIE ZAKWASZA ORGANIZMU. Produkty z konopi mają zrównoważone PH, co oznacza, że będą wspierały równowagę kwasowo – zasadową naszych płynów. To bardzo ważne jeśli nie chcemy chorować na choroby mniej lub bardziej poważne, bowiem zakwaszenie organizmu wzmaga chorobowe stany zapalne. Działanie antyzapalne wykazują także zawarte w konopnych nasionach oleje. 80% ich składu to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 6, Omega 3 (w bardzo rzadkiej i zdrowiej proporcji 3:1) a także Omega 9. Zagorzały zwolennik krowiego nabiału powie: no dobra, ale białko z mleka jest pełnowartościowe. To niech wie, że to zawarte w konopi także. Białko z konopi to ewenement, który nie dość, że jako jedno z nielicznych na świecie białek roślinnych, posiada pełny profil aminokwasowy, to jeszcze 70% jego składu stanowią ultra łatwo przyswajalne białka globularne, które regenerują mięśnie, budują DNA, enzymy, przeciwciała i wchodzą w skład osocza krwi.
Przepis na konopny twaróg
Składniki:
- 1,5 szklanki łuskanych nasion konopi
- sok z 1 cytryny
- 2 łyżki soku z kiszonych ogórków
Przygotowanie
Nasiona łączymy z płynami w wysokim naczyniu i blendujemy przez kilka minut blenderem ręcznym na gładki krem. W międzyczasie obserwujemy jak ciecz zaczyna się „ścinać”. Całość przelewamy przez sito z gazą, odciskamy nadmiar wody i w zaciśniętej gazie odstawiamy do dojrzewania do lodówki na około 24h.
Po tym czasie twaróg jest gotowy. Polecam podawać go z dodatkiem kawałków rzodkiewki, szczypiorkiem i solą kamienną.
——————————————————————————————————————————————
Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę w dziecinie odżywiania i stosowania żywności konopnej:
- Kup książkę „Konopie i marihuana w kuchni”
- Przyjdź na spotkanie Konopie w kuchni
- Masz pomysł na promowanie żywności konopnej? Jesteś producentem lub promujesz taką żywność? Skontaktuj się ze mną w sprawie współpracy: kontakt@smilingpoon.pl