Głównym celem obróbki suszu z marihuany do celów kulinarnych jest wydobycie jak najwięcej substancji aktywnych zawartych w kwiatostanie, przede wszystkim THC (tetrahyrdokannabinol). Jest to substancja aktywna odpowiedzialna zarówno za szereg działań terapeutycznych, w tym za działanie antynowotworowe, przeciwbólowe czy przeciwwymiotne, jak i efekty psychoaktywny marihuany. Niezależnie od tego, czy jesteś pacjentem medycznej marihuany czy użytkownikiem rekreacyjnym, twoim pragnienie jest stworzenie mocnych ekstraktów z konopi indyjskich, wykorzystujących maksymalną dawkę THC a potem na ich bazie posiłków z dawką odpowiadającą swoim potrzebom. Aby to zrobić musisz poznać poniższe zasady kuchni z marihuaną.
CO MUSISZ WIEDZIEĆ ZANIM ZACZNIESZ PRZYGODĘ Z MARIHUANĄ W KUCHNI
Jeśli marzy Ci się przygotowanie domowych posiłków z marihuaną musisz zacząć od odpowiedniego przygotowania suszu do ekstrakcji, przeprowadzić tą ekstrakcję (stworzyć ekstrakt w oleju, alkoholu lun glicerynie) następnie musisz obliczyć potencję, czyli zawartość THC w swoim ekstrakcie, by wiedzieć ile możesz go dodawać do gotowych posiłków. Kiedy znasz już moc twojego masła lub oleju, możesz zacząć bezpiecznie dawkować je z posiłkami. Zanim jednak przejdziesz do procesu przygotowania swoich pierwszych ekstraktów i posiłków z konopiami indyjskimi poznaj najważniejsze zasady kuchni z marihuaną:
1. Uważaj na dawkę!
To z powodu zbyt wysokiej dawki wiele osób doświadczyło nieprzyjemnych objawów przedawkowania THC, najczęściej podczas swojego pierwszego doświadczenia z posiłkiem zawierającym marihuanę. Możliwe, że nigdy więcej nie będą chcieli spróbować tego typu przekąsek ponownie, tym samym odbierając sobie szansę na korzystanie z niezwykle terapeutycznej i znacznie zdrowszej od alkoholu czy papierosów formy rekreacji. Głównym powodem, dla którego trzeba uważać, ile THC spożywamy doustnie jest fakt, iż w przypadku tej formy podania, THC jest metabolizowane przez wątrobę do 11 hydroksy THC. Metabolit ten daje kilkukrotnie mocniejszy efekt psychoaktywny, niż Δ9-THC, które dostaje się do naszego układu nerwowego w przypadku palenia lub waporyzowania. Jeśli nie masz pewności co do tego jaka dawka znajduje się w posiłku, który zamierzasz zjeść, zacznij od małej porcji i poczekać godzinę. Jeśli efekty nie będą zadawalające, możesz zjeść więcej. Jeśli natomiast zjedz za dużo, mogą (ale nie muszą) Cię spotkać nieprzyjemne konsekwencje przedawkowania THC.
2. Przeprowadź precyzyjnie proces ekstrakcji
Proces przygotowania domowych ekstraktów ma w zasadzie więcej wspólnego z chemią niż z samym gotowaniem. Możemy go podzielić na 2 etapy: dekarboksylację i infuzowanie. Ten pierwszy proces to przygotowanie ziela do infuzowania i ma za zadanie aktywować nieaktywne formy kannabinoidów, by ekstrakcja była bardziej efektywna. Na etapie infuzowania wyciągamy substancje aktywne konopi z suszu do substancji nośnej, na przykład do oleju lub alkoholu. Oba etapy należy przeprowadzić w ściśle określonym czasie i temperaturze, wymaga on dużej precyzji ale nie jest też jakiś bardzo skomplikowany. Po prostu musimy pamiętać o tych 2 parametrach i ich pilnować.
3. Oblicz potencję swojego ekstraktu
To bezwzględnie najtrudniejszy i najważniejszy krok w całym procesie gotowania z marihuaną, na który ma wpływ to, jak precyzyjnie przeprowadzimy dekarboksylację i infuzowanie. Obliczenie dawki końcowej ekstraktu jest dość istotne, ponieważ to pomoże Ci uzyskać odpowiedni efekt terapeutyczny lub rekreacyjny posiłku i tym samym uniknąć rozczarowania spowodowanego brakiem efektu, lub, co gorsze, nieprzyjemnych efektów ubocznych spowodowanych przedawkowaniem THC. Aby obliczyć moc ekstraktu musisz znać odmianę marihuany, wtedy znasz zawartość % THC. W przypadku suszu z apteki, sprawa jest jasna, na opakowaniu znajdziesz informację na temat tego ile % THC zawiera. W przypadku suszu z czarnego rynku temat jest już nieco bardziej skomplikowany. Przydatnym narzędziem ułatwiającym obliczanie mocy ekstraktu jest kalkulator dawkowania THC / CBD.
4. Zanim podasz innym, sprawdź działanie na sobie!
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z konopiami indyjskimi w kuchni lub planujesz podać je innym osobom, dla których jest to nowością, nie rozpędzaj się z dawką, zacznij od niewielkich ilości ekstraktu na osobę. Jeśli z jakiś powodów nie możesz prawidłowo obliczyć dawki ekstraktu przeprowadź test mocy na sobie, zaczynając od ilości kilku kropli ekstraktu i spożyj je rano przed posiłkiem. Efekt pojawi się w ciągu 30 min, może być to łagodne rozluźnienie, poczucie luzu, poprawa nastroju, wyostrzenie zmysłów. Po tym mniej więcej będziesz w stanie ocenić moc i ile więcej musisz dodać aby poczuć silniejszy efekt. Wieczorem tego samego dnia możesz zwiększyć 2x dawkę i zobaczyć jak zareagujesz. Pamiętaj o tym, że każdy człowiek reaguje w indywidualny sposób i dawka dobra dla Ciebie może być za duża dla innych lub odwrotnie.
5. W razie działań nieporządanych czy przedawkowania zachowaj spokój.
Do typowych działań nieporządanych marihuany należą znane wszystkim czerwone oczy, problemy z pamięcią krótkotrwałą (tak zwana pamięć złotej rybki) czy suchość w ustach. Związane są ze zwykłym użytkowaniem marihuany i występują przy prawidłowym dawkowaniu. Gdy jednak zdarzy się, że przedawkujemy THC, mogą u nas wystąpić takie objawy jak: poczucie wyobcowania, lęk, przyśpieszone bicie serca, a nawet ataki paniki. Nie są one jednaj zagrożeniem życia (naukowcom nie udało ustalić się dawki śmiertelnej THC, bowiem nikt z powodu przedawkowanie tej substancji nie umarł). O ile mamy do czynienia z osobą, która cierpi na poważne schorzenie, np problemy z sercem, możemy założyć, że w przypadku przedawkowania THC jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, wystarczy otoczyć ja opieką i podać:
- dawkę 20- 50 mg CBD które obniża psychoaktywny efekt THC, działa antylękowo i antypsychotycznie. Jeśli nie pomoże podawać co 30 min do poprawy samopoczucia.
- ciepły napój do picia (ciepła woda z miodem i cytryną będzie super) ewentualnie woda z sokiem pomarańczowym
- koc, termofor
Taką osobę najlepiej odizolować od ludzi, otoczyć opieką i powiedzieć jej żeby najlepiej rozkoszowała się fazą i że wszystko będzie dobrze 🙂
Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę w dziedzinie odżywiania i stosowania żywności konopnej:
- Kup książkę „Konopie i marihuana w kuchni”
- Dołącz do warsztatów kulinarnych Konopie w kuchni
- Masz pomysł na promowanie żywności konopnej? Jesteś producentem lub promujesz taką żywność? Skontaktuj się ze mną w sprawie współpracy: kontakt@smilingspoon.pl