Wiosna na dworze, wiosna w głowie i wiosna na talerzu! Całą zimę czekamy na ten wysyp zieleni i pierwsze nowalijki. Czosnek niedźwiedzi należy do moich ulubionych, nie tylko dlatego, że mój okoliczny las jest nim porośnięty i zbieram sobie do woli. Posiada liczne, prozdrowotne właściwości, a jako dodatek do potraw jest niezrównany. W połączeniu z twarogiem, pyłkiem z konopnych kwiatostanów i olejem z nasion konopi będzie nieziemsko pyszny. Przekonaj się!
Dlaczego warto jeść czosnek niedźwiedzi?
To roślina wykazujące odtruwające właściwości. Jest bogata w flawonoidy, tiole, terpeny, sporą dawkę witaminy C i mikroskładniki, jak magnez, mangan czy żelazo. Jedzenie czosnku niedźwiedziego poprawia trawienie, wspiera zdrowie układu sercowo-naczyniowego, obniża ciśnienie krwi i reguluje poziom cholesterolu. Oprócz tego poleca się go w przeziębieniach i na poprawę odporności. W smaku czosnek niedźwiedzi jest bardzo delikatny, mniej ostry niż tradycyjny czosnek, z lekko ziołowym aromatem. Czosnek niedźwiedzi można dodawać niemal do każdej potrawy. Najprostszym sposobem jest włączanie go do dań – na surowo (np. w postaci przyprawy lub pesto) lub po ugotowaniu. Liście można zbierać samodzielnie – najlepiej robić to na początku kwietnia do maja.
Krem kanapkowy z czosnkiem niedźwiedzim
W moim przepisie oprócz czosnku niedźwiedziego użyłam też twarogu, który jest źródłem pełnowartościowego białka, wapnia oraz produktów z konopi. W paście znajduje się prawdziwy, konopny rarytas, a mianowicie proszek z trichomów – czyli włosków żywicznych, które porastają konopne kwiatostany. Są to najbogatsze w kannabinoidy i terpeny elementy rośliny. Prawdziwa esencja konopi, pachnąca i pełna prozdrowotnych związków, które działają antyzapalnie, rozluźniająco, antystresowo i tonizująco na układ nerwowy. Dopełnieniem całości jest olej z nasion konopi, niezwykle bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) omega 6, 3 i 9 oraz przeciwzapalne witaminy i minerały. Smak tej wyjątkowej pasty jest absolutnie nieziemski. Jeśli chcecie jeszcze bardziej poczuć konopny aromat, warto dorzucić konopny kwiatostan (surowy, pachnący), wtedy konopny efekt rozluźnienia gwarantowany!
Przepis na pastę kanapkową z czosnkiem niedźwiedzim i konopiami
Składniki:
- 200g twarogu (u mnie półtłusty)
- 3 łyżki oleju z nasion konopi
- 2 łyżeczki proszku z trichomów, na przykład z Kombinatu Konopnego
- 1 świeży kwiatostan konopny (opcjonalnie)
- 1 ząbek czosnku
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie
Składniki umieścić w wysokim naczyniu, blendować do uzyskania pożądanej konsystencji. Podawać z pieczywem, krakersami, waflami lub jako dodatek do makaronu, czy grillowanych warzyw.
——————————————————————————————————————————————
Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę w dziedzinie odżywiania i stosowania żywności konopnej:
- Kup książkę „Konopie i marihuana w kuchni”
- Dołącz do warsztatów kulinarnych Konopie w kuchni
- Masz pomysł na promowanie żywności konopnej? Jesteś producentem lub promujesz taką żywność? Skontaktuj się ze mną w sprawie współpracy: kontakt@smilingspoon.pl