Jeśli spożywasz konopie indyjskie – czy to na potrzeby medyczne czy po prostu jako rekreację, to wiesz, że jednym z jej efektów jest haj. Zmiana świadomości następuje poprzez działanie tetrahydrocannabinolu (THC), który jest głównym psychotropowym składnikiem konopi i dominującym kannabinoidem. To za sprawą jego metabolitów, czyli produktów przemiany metabolicznej, odczuwamy różne efekty marihuany. Gdy te efekty ustępują, metabolity dalej pozostają w naszym ciele i to dość długo. Jak można się ich pozbyć? Czy istnieją skuteczne, domowe sposoby na szybsze usunięcie THC z organizmu? Odpowiedź brzmi tak – więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.
Metabolizm THC w organizmie
Roślina konopi ma około 460 metabolitów. W zależności od drogi podania, na przykład: palenia, waporyzowania czy jedzenia konopi indyjskich, w naszym organizmie gromadzą się różne metabolity związków zawartych w konopiach. Podczas palenia lub inhalacji związek delta 9 -THC jest szybko wchłaniany przez płuca i błyskawicznie dostaje się do krwioobiegu. Już kilka sekund po pierwszym zaciągnięciu się marihuaną THC jest wykrywalne w osoczu, zaś jego maksymalne stężenie osiągane jest w ciągu 3-10 minut. Około 90% THC we krwi krąży w osoczu i pozostaje w czerwonych krwinkach. Biodostępność THC różni się w zależności od głębokości inhalacji, czasu zaciągania się i wstrzymania oddechu. A więc to, ile THC dostanie się do twojego ciała zależy od sposobu w jaki się inhalujesz. Biorąc jednak pod uwagę, że około 30% THC jest niszczone w trakcie spalania skręta to ogólnoustrojowa biodostępność THC wynosi między 10 a 27%.
Trochę inaczej wygląda to w przypadku spożywania doustnego THC. Wtedy wchłanianie ogólnoustrojowe jest dość powolne, bo THC musi zostać zmetaboliozowane przez wątrobę. Dlatego początek działania THC obserwowany jest w ciągu 30 min do 90 min, a maksymalne stężeniem metabolitów THC w osoczu ma miejsce w ciągu 2-3 godzin od przyjęcia. Z doświadczenia jednak wiem, że ten czas może się skracać, wydłużać, w zależności od tempa naszego metabolizmu, stanu wątroby, ogólnej kondycji organizmu. W przypadku tej drogi przyjmowania biodostępność całkowita THC jest nieznacznie mniejsza (o 4-12%), ale za to ilość metabolitu 11-hydroksy THC jest dużo wyższa niż w przypadku palenia. Oznacza to, że jedząc marihuanę mamy do czynienia z wielokrotnie silniejszą w działaniu (i dłużej działającą!) substancją niż podczas palenia (wtedy zdecydowanie dominuje delta 9-THC).
Jak długo THC pozostaje w organizmie?
Po dostaniu się do naszego krwioobiegu metabolity THC przenikają do tkanki tłuszczowej i tkanek silnie unaczynionych, w tym mózgu i mięśni. Powoduje to spadek stężenia związku w osoczu. Najwięcej gromadzi się ich w tkance tłuszczowej, wątrobie, płucach i śledzionie. Są także w komórkach skóry, włosów i paznokci. Po tym jak THC skumuluje się tkankach następuje powolna redystrybucja z głębokich złogów tłuszczu z powrotem do krwioobiegu. To dlatego metabolity THC można wykryć we krwi nie będą już pod „wpływem” działania zmieniającego świadomość.
THC jest wykrywalne:
- w osoczu od 2-7 dni
- we krwi do 14 dni
- w moczu do 4 tygodni
Warto jednak pamiętać, że te wartości mogą być niższe lub wyższe, w zależności od tego jak długo przyjmujecie konopie, ile ich przyjmujecie a także tego jak funkcjonuje wasz metabolizm, ile macie tkanki tłuszczowej, jaki prowadzicie tryb życia, jak się odżywiacie i wiele innych aspektów.
Co wykrywają narkotesty?
Testy narkotykowe wykrywające marihuanę w ciele człowieka są czułe na główny produkt przemiany chemicznej THC w naszym ciele jakim jest THC-COOH. Jest to metabolit nieaktywny, czyli taki, który nie powoduje haju, jednakże jego obecność w ciele wskazuje, że osoba była kiedyś pod w wpływem marihuany.
Szlak metaboliczny delta 9-THC wygląda następująco:
- przyjmujemy THC (zazwyczaj w formie delta 9)
- następnie nasza wątroba metabolizuje je do związku 11-hydroksy-THC
- potem w drodze dalszego utleniania powstaje nieaktywny 11-nor-9-karboksy-delta 9 -THC czyli nasz THC-COOH.
Jak oczyścić organizm z THC przed narkotestem?
THC jest metabolizowany w wątrobie przez enzymy cytochromu P450 (CYP). Mimo, iż spora część metabolitów zostaje w ciele przez pewien czas, pewna ilość jest stopniowo przez organizm wydalana. Ponad 65% marihuany jest usuwane z naszego ustroju z kałem, a około 20% z moczem. Pewna część jest także wypacana przez skórę. Tak naprawdę większość THC – bo około 80-90% jest wydalana z naszego ciała w ciągu 5 dni w postaci hydroksylowanych i karboksylowanych metabolitów. Dzieje się to za pośrednictwem naszego naturalnego mechanizmu detoksykacji ciała, który jesteśmy w stanie opóźniać lub przyśpieszać w zależności od naszych nawyków i tego co spożywamy.
Jeśli spodziewasz się testu narkotykowego na obecność THC i masz trochę czasu, aby się do tego przygotować to radzę Ci przede wszystkim:
- Zadbać w tym okresie o wątrobę – wesprzeć ją naturalnymi suplementami, doskonały jest tutaj ostropest plamisty, warto też zrezygnować z fast food, tłustego jedzenia, jeść dużo warzyw, owoców, pokarmów bogatych w antyoksydanty.
- Przyjmować większą ilość płynów (2 -3l dziennie), które będą wspierać wypłukiwanie metabolitów. Szczególnie doskonała będzie: woda z cytryną, woda z sokiem z aloesu, woda z sokiem z żurawiny. Zrezygnuj z kawy, herbat zawierających kofeinę.
- Wprowadź więcej ruchu. Mimo, iż niewiele metabolitów usuwanych jest z potem, to sport zapewni Ci podkręcenie metabolizmu i funkcji detoksykacyjnych ciała. Z pewnością pomoże Ci usunąć THC z organizmu szybciej.
- Inne zalecenia? Wysypiaj się, ogranicz nabiał, cukier, sól (zwalnia metabolizm, zatrzymuje wodę w organizmie).
Od 5 do 10 dni takiego oczyszczania powinna wystarczyć by pozbyć się THC z organizmu.
A co, jeśli nie masz czasu i narkotest masz za kilka dni? Czytaj dalej.
Naturalne, domowe sposoby oczyszczenia ciała z THC
W tej części podzielę się z wami miksturami, ziołami i innymi substancjami, które pomogą wam znacznie przyśpieszyć usuwanie THC z organizmu. Materiał tu zebrany bazuje na moim własnym doświadczeniu oraz na analizie składów gotowych specyfików, które deklarują usuwanie metabolitów THC z organizmu. Zanim z entuzjazmem zaczniecie czytać tę sekcję pamiętajcie, by środki moczopędne stosować z rozwagą! Skrajne odwonienie ciała może doprowadzić nawet do śmierci! Jeśli macie chorobę przewlekłą przed rozpoczęciem tej kuracji skonsultujcie się ze swoim lekarzem. Kurację rozpisałam na 3 dni.
Krok 1. Stymulacja naturalnego detoksu – przyjmujesz to przez 3 dni.
- wit C 1000 mg 3 razy dziennie po posiłku
- wit B kompleks 1 dawka 2 razy dziennie
- spirulina / chlorella – 1 łyżka 2x dziennie
- l-karnityna 1500 mg
- glutation 200 mg
- ekstrakt z ostropestu (polecam NOW) 300 mg 2 razy dziennie (może być inny lek zawierający 200 mg sylimaryny na dawkę)
Krok 2. Wypłukiwanie – mikstura pobudzająca usuwanie metabolitów - pijecie codziennie przez 3 dni.
- 2 litry wody mineralnej nisko lub średniozmineralizowanej, niegazowanej
- 0,5 szklanki soku z żurawiny (bez cukru)
- sok z 2 -3 cytryn
- 2 łyżki octu jabłkowego
- płaska łyżeczka sproszkowanego imbiru lub startego korzenia
Składniki łączysz w dzbanku i popijasz w ciągu dnia miedzy posiłkami.
Krok 3. Usuwanie płynów – działanie moczopędne. Robisz to Tylko 3 dnia.
- Robisz sobie napar: 1 garść natki pietruszki, po 1 łyżce ziela nawłoci, rdestu ptasiego, perzu właściwego, pokrzywy i skrzypu polnego. Zalewasz 1l wrzącej wody, parzysz 10 min pod przykryciem i odcedzasz. Miksturę popijasz w ciągu dnia (alternatywa to turbodrain).
- W skrajnych przypadkach (tylko dla zdesperowanych) sięgasz dodatkowo po suplement taki jak xpel diuretic.
Krok 4. Normalizacja parametrów moczu.
- Na 3-4 h przed badaniem kończysz usuwanie płynów i pijesz wodę z elektrolitami.
Co zrobić, jeśli narkotest masz jutro o 13:00? Skorzystaj z gotowych preparatów jak Clear Choice Rescue Cleanse czy Original Detox Euro Blend. Ich zadaniem jest wstrzymanie metabolizmu THC na czas kilku godzin i usunięcie pozostałości THC z moczu. Zazwyczaj w ciągu kilku godzin od spożycia specyfiku mocz pozostaje czysty. Nie ma to jednak nic wspólnego z naturalnym detoksem i może być stosowane tylko doraźnie.
Źródła:
- https://www.healthline.com/health/marijuana-detox-what-you-should-know
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3570572/
- https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsomega.9b02663
Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę w dziedzinie odżywiania i stosowania żywności konopnej:
- Kup książkę „Konopie i marihuana w kuchni”
- Dołącz do warsztatów kulinarnych Konopie w kuchni
- Masz pomysł na promowanie żywności konopnej? Jesteś producentem lub promujesz taką żywność? Skontaktuj się ze mną w sprawie współpracy: kontakt@smilingspoon.pl