Grasz w zielone? Myślisz – no jasne! Nie o „takie” zielone jednak tutaj chodzi 😉 a o zielone warzywa i jeden dość kluczowy składnik w naszym pożywieniu. Jeśli grasz to znaczy, że w twoim organizmie nie brakuje chlorofilu, barwnika zawartego w roślinach, który ma silne działanie przeciwzapalne. Chlorofil określany jest jako „krew” roślin, ponieważ od hemoglobiny różni się tylko jednym atomem (chodzi o budowę cząsteczkową). Jeśli już zdecydujesz o tym, że chcesz aby twoje komórki zostały dotlenione (uwierz mi, samo oddychanie im tego nie zapewni) oraz doskonale odżywione wystarczy, że zwiększysz spożycie zielonego barwnika zawartego w roślinach czy algach. Mówi się także, że chlorofil to czyste źródło energii słonecznej w skondensowanej formie.
W liściach roślin pod wpływem światła słonecznego dokonuje się fotosynteza, podczas której pochłaniany jest dwutlenek węgla zawarty w powietrzu, nie byłaby możliwa bez zielonego barwnika! Chlorofil jest zielonym pigmentem absorbującym światło słoneczne i przekształcającym je w energię chemiczną. Spożywany w dużych ilościach wpływa na oczyszczanie całego organizmu, usprawnia metabolizm, poprawia odporność i przede wszystkim daje błyskawiczny zastrzyk energii.
Najlepszym źródłem chlorofilu są soki z zielonych części roślin, sałat, zielonych warzyw czy owoców. Istotnym źródłem są także algi. Jeśli twoja dieta jest uboga w zielone soki czy smoothies staraj się spożywać jak najwięcej warzyw i alg, dodające je do każdego swojego dania.
Poznaj przepis na zielone placuszki z dodatkiem spiruliny i mąki konopnej, które ostatnio pałaszowaliśmy w towarzystwie sezonowych warzyw i sałat z dodatkiem świeżej, greckiej oliwy z oliwek. Mniam!
Składniki:
- 0,5 szklanki mąki gryczanej
- 0,25 szklanki mąki jaglanej lub ugotowanej kaszy jaglanej
- 0,25 szklanki mąki konopnej
- garść świeżego koperku lub zielonej pietruszki
- 1 jajko
- 0,5 szklanko mleka roślinnego lub krowiego
- 2 łyżeczki chlorelli lub spiruliny
- sól i pieprz do smaku
- tłuszcz do smażenia
Przygotowanie:
Składniki połączyć w misce, zblendować na papkę. Konsystencja powinna być gęsta jak jogurt. Tłuszcz rozgrzać na patelni, ciasto rozlewać na jej powierzchni i smażyć z obu stron. Gotowe placki układać na ręczniku kuchennym.
Gotowe, ciepłe jeszcze placki przekładać sezonowymi warzywami, np plasterkami pomidora, rzodkiewki, grillowanej cukinii, bakłażana, oliwkami, listkami sałaty, można dodać kiełki.
Podawać z ulubionymi sosami (ja podałam z sosem na bazie oliwy i soku z cytryny).
——————————————————————————————————————————————
Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę w dziedzinie odżywiania i stosowania żywności konopnej:
- Kup książkę „Konopie i marihuana w kuchni”
- Dołącz do warsztatów kulinarnych Konopie w kuchni
- Masz pomysł na promowanie żywności konopnej? Jesteś producentem lub promujesz taką żywność? Skontaktuj się ze mną w sprawie współpracy: kontakt@smilingspoon.pl