Gdy dopada mnie ochota na słodkie, a dzieje się to ostatnio dość często, jeśli tylko mam taką możliwość, staram się przygotować sobie domowe słodkości. Nie tylko dlatego, że lubię pichcić, ale też mam większą kontrolę nad ilością spożywanego cukru i innych chemicznych dodatków do żywności, niż w przypadku sklepowych przekąsek. Jednym z moim ulubionych, ekspresowych przepisów są te właśnie racuchy. A że oprócz korzyści zdrowotnych, podczas ich smażenia dom wypełnia się przyjemną wonią cynamonu, jest to bardzo przyjemny rytuał, dla wszystkich domowników.
W pewnym sensie, ten rytuał uratował mnie w długie zimowe wieczory, także dlatego, iż składniki naszych konopnych racuchów dostarczają masy minerałów, błonnika i białka, co dodawało mi energii i poprawiało samopoczucie. Zabierało też poczucie winy, ponieważ dzięki dodaniu mąki konopnej, posiłek stawał się o niebo zdrowszy. Nie od zawsze się z nią lubiłam, był czas, że leżała nieużywana na mojej półce ze względu na swoją trudną fakturę, i brak kleistości. Przyszedł jednak czas, że doceniłam jej właściwości i nauczyłam się stosować: dodatkowo domielać i odpowiednio łączyć z innymi mąkami. Efekt zaskoczył mnie i kulinarnie i zdrowotnie, bo mimo dodatku maki pszennej, której za bardzo nie toleruję, moje ciało doskonale trawi każdy posiłek z dodatkiem mąki konopnej, więc coś musi być na rzeczy.
Mąka konopna to nie jest mąka, taka jaką znamy, sypka, puszysta, która w połączeniu z wodą lub tłuszczem staje się kleista. Ponieważ w mące nie ma glutenu, nie jest ona dobrym spoiwem a jedynie dodatkiem do innych, bardziej kleistych mąk. W tym przepisie znajduje się w proporcji 1/5 w stosunku do innych mąk (pszennej i orkiszowej). Mąka konopna jest wyjątkowo bogata w białko, na 100g posiada go aż 30g, i tak jak w przypadku nasion konopi, jest to białko pełnowartościowe, identyczne jak w mięsie i bardzo dobrze przyswajalne. Jeśli około 20% mąki pszennej zastąpimy mąką konopną, wtedy nasz posiłek, np. chleb, będzie miał około 38% więcej białka, i to najwyższej jakości. [1] W porównaniu do innych mąk ma ona także zaskakująco wysoką zawartość błonnika, który stanowi około 40% jej składu.[2] Jest to zarówno rozpuszczalny jak i nierozpuszczalny błonnik, ma on zbawienny wpływ na perystaltykę jelit oraz ich naturalną florę bakteryjną.
Stosując mąkę konpną, zyskujemy obniżenie indeksu glikemicznego (wpływ posiłku na skok cukrowy we krwi) naszej słodkości i pokaźną dawkę zdrowych substancji. W zasadzie jeśli chodzi o wykorzystanie mąki konopnej w słodkich przepisach możemy mówić o samych zaletach, nie tylko zdrowotnych ale i smakowych. Lekko orzechowy smak mąki fantastycznie łączy się z owocami, przyprawami i innymi dodatkami nadając daniom bardziej wytrawny i wyraźny smak. Także, lecimy do kuchni!
Przepis na racuchy konopne
Składniki:
- 3/4 szklanka mąki pszennej
- 1/4 szklanki mąki orkiszowej lub owsianej
- 1/4 szklanki mąki konopnej
- 1 jajko
- 1 szklanka mleka roślinnego
- starty cynamon
- miód lub melasa z chleba świętojańskiego
- 2 jabłka
- 2 łyżki rozpuszczonego masła
- tłuszcz do smażenia (polecam olej kokosowy)
Przygotowanie
Jabłka umyć, obrać ze skórki, pokroić w cienkie plastry. Mąki połączyć w wysokim naczyniu, dodać jajko, 2 łyżki miodu lub melasy, mleko i wymieszać do uzyskania gładkiej konsystencji. Dodać pokrojone w plastry jabłka i wymieszać. Na rozgrzanej patelni smażyć z obu stron nabraną porcję ciasta z jabłkiem. Racuchy podawać z konfiturą lub słodkim syropem, miodem i ulubionymi owocami.
[1] Bread supplementation with hemp seed cake: A by‐product of hemp oil processing. Str. 431–440. Pojic, M., Hadnadev, T. D., Hadnagev, M., Rakita, S., & Brlek, T. Journal of Food Quality, 38. 2015.
[2] Hempseed in food industry: Nutritional value, health benefits, and industrial applications, 5 Integration of hempseeds components into food products, W. Leonard, P. Zhang, D. Ying, Z. Fang, Comprehensive reviews in food science and food safety. 19 December 2019.
Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę w dziedzinie odżywiania i stosowania żywności konopnej:
- Kup książkę „Konopie i marihuana w kuchni”
- Dołącz do warsztatów kulinarnych Konopie w kuchni
- Masz pomysł na promowanie żywności konopnej? Jesteś producentem lub promujesz taką żywność? Skontaktuj się ze mną w sprawie współpracy: kontakt@smilingspoon.pl