Takiego quiche nie powstydziłaby się dobra francuska jadłodajnia, szczególnie w towarzystwie lampki Sauvignon Blanc. Francuzi jako mieszkańcy kraju słynącego z rozległych upraw konopnych z pewnością doceniliby udział produktu jakim jest mąka konopna w przepisie na tę wyjątkową, wytrawną tartę. Skoro Włosi mogą dodawać mąką konopną do pizzy, to francuski quiche z tym produktem wydaje się być pozycją obowiązkową. Szczególnie, że jest pewien bardzo ważny argument za stosowaniem jej w posiłkach – mąka konopna zamienia zwykłe danie w sycący posiłek pogaty w składniki pokarmowe, ponieważ wzbogaca potrawę sporą ilością białka, błonnika oraz mikro i makro elementów.
Francja to największy producent i przetwórca konopi w Europie, rocznie uprawia się tam lekką ręką ponad 17 tys ha konopnych pól. Ponad 17 ton nasion konopi będących bazą do wyprodukowana żywności konopnej, takiej jak olej, białko czy mąka – co roku powstaje w tym kraju. Kultura kulinarna Francji jest bardzo rygorystyczna, to jednak znalazło się w niej miejsce na produkty takie jak „Couscous au chanvre” (konopny kuskus) czyli znane w Polsce łuskane nasion konopi, z resztą – w kuchni staropolskiej ich wersja niełuskana nazywana była kaszą konopną – przypadek? O tym czy mąka konopna podbiła serca francuzów pewnie dopiero się przekonam, kiedy poczęstuję moją tartą jednego z nich. Tymczasem ty możesz spróbować tego przepisu wcześniej i przekonać się czy faktycznie warto spędzić francuski wieczór w towarzystwie wytrawnej porowej tarty konopnej i lekkiego, białego wina.
Dlaczego warto dodawać mąkę konopną do przepisów mącznych?
Przede wszystkim nasza dieta jest obecnie przeładowana ilością węglowodanów – są wszędzie, w każdym daniu, sklepowym napoju, deserze. Spożywamy ich za dużo a w konsekwencji pojawiają się chroniczne stany zapalne, problemy z wątrobą, trzustką, skoki poziomu glukozy oraz insulinooporność. Kiedy w naszej diecie nic się nie zmianie pojawiają się poważne choroby – dlatego to tak ważne by obniżać indeks glikemiczny naszych posiłków wprowadzając do każdego dania odpowiednią ilość warzyw, białka, zdrowego tłuszczu i przede wszystkim – błonnika pokarmowego.
Produkty z nasion konopi zawierają dużą dawkę pełnowartościowego białka (mąka konopna zawiera 35g białka na 100g) a także błonnika pokarmowego. Mowa zarówno o błonniku rozpuszczalnym, który zapewnia uczucie sytości, obniża poziom cholesterolu LDL i stabilizuje poziom glukozy we krwi, jak i nierozpuszczalnym, wspierającym prawidłową pracę jelit przez zwiększanie masy kałowej i regulację wypróżnień. Dwie łyżki stołowe mąki konopnej zawierają aż 12 g błonnika, to ponad połowa naszego dziennego zapotrzebowania, które wynosi 20-40g.
Jeśli czujesz się już wystarczająco przekonany do użycia w przepisie trudnej i niezbyt wzbogacającej danie w aromat mąki konopnej – pamiętaj, że wystarczy dodać jej odrobinę (2-3 łyżki stołowe w towarzystwie innych mąk) by uzyskać większy potencjał odżywczy dania i nie zmieniać zbytnio jego smaku.
Przepis na tartę porową z koperkiem na konopnym spodzie
Składniki:
Ciasto
- 1,5 szklanki mąki orkiszowej tym 850
- 0,5 szklanki mąki konopnej
- 1 jajko
- 150 g masła
- szczypta soli
Farsz
- 1 duży por
- 2 cebule
- 3 jajka
- wegańska śmietanka
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- parmezan
- sól i pieprz do smaku
- świeży koperek
- olej kokosowy do smażenia
Do dużej miski przesyp mąki, sól i wymieszaj, wbij jajko, dodaj posiekane w kostkę masło. Wyrabiaj ciasto aż będzie jednolite, uformuj z niego kulkę i odstaw do lodówki na około 30 minut.
Pokrój pory w plasterki, cebule posiekaj na drobno i i smaż je na rozgrzanym oleju kokosowym na patelni, około 5 minut aż się zeszklą. Posiekaj koperek i dodaj pod koniec smażenia.
Wyłóż formę do tarty ciastem (albo je rozwałkuj albo odrywaj drobne kawałki i układaj na formie).
Nakłuj ciasto widelcem i ułóż na nim pory i podpiecz przez 10 min w piekarniku nastawionym na 200 st C.
Parmezan zetrzyj na tarce o małych oczkach. W misce wymieszaj śmietanę, ser, jajka, gałkę muszkatołową, sól i pieprz.
Na podpieczony spół wyłóż pory, zalej sosem ze śmietanki i jajek. Pieczo około 30 minut w temperaturze 180 st C w termoobiegu.
————————————————————————————————————————————
Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę w dziedzinie odżywiania i stosowania żywności konopnej:
- Kup książkę „Konopie i marihuana w kuchni”
- Dołącz do warsztatów kulinarnych Konopie w kuchni
- Masz pomysł na promowanie żywności konopnej? Jesteś producentem lub promujesz taką żywność? Skontaktuj się ze mną w sprawie współpracy: kontakt@smilingpoon.pl